Житній хліб


Кількість порцій

1 ПОРЦІЯ

Час приготування

1 ГОДИНА

ПРОДУКТИ ЦВЕТАРОМАТ™

СПОСІБ ПРИГОТУВАННЯ

Рецепт житнього хлібу на солодовій заквасці

Житній хліб – традиційна хлібопекарська страва Української кухні, що має більш як тисячолітню історію. В українській кухні відомо понад двадцяти рецептів житнього хлібу. За сучасними рецептами він готується з житнього борошна (сіяного або обдирного) з додаванням пшеничного. Це робиться тому, що стовідсотковий житній хліб важкий для травлення при щоденному вживанні, а підвищена кислотність може порушити травлення у людей хворих на виразку чи з підвищеною кислотністю шлунку. Проте, житній хліб має більшу цінність з вітамінного і амінокислотного складу, а через кислотність ліпше зберігається не піддаючись плісняві. Житній хліб має 200 ккал на 100г і містить 45% вуглеводів. Тому споживання такої випічки є не тільки смачним, а й корисним.

Приготування житнього хлібу

Першочергово житнє борошно необхідно просіяти через сито у велику миску. Просіювання наситить борошно повітрям, завдяки чому воно буде легше вимішуватись і сходити. Потім пшеничне борошно поділіть на дві частини. Першу частину просійте до житнього, а з другої зробимо опару. В ємність налийте приблизно 200г теплої води, додайте чайну ложку цукру, дві столові ложки сухого житнього солоду, 40г хлібопекарських дріжджів.

Все це ретельно перемішуємо і ставимо в тепле місце, щоб опара розстоялася. Зауважимо, що використання житнього солоду значно поліпшує якість борошна. Посилюється процес бродіння, саме тісто краще абсорбує воду, стає більш еластичним, легше вимішується. Після випічки хлібний м’якуш стає більш м’яким та пористим та має насичений смак та аромат. Доки опара розстоюється до суміші борошна додайте півтори чайні ложки солі та перемішайте. Через 20 хвилин вистоювання опари додайте її до суміші борошна та солі, столову ложку рослинної олії та 300мл теплої води. Почніть вимішувати тісто ложкою. Зауважимо, тісто буде вимішуватись важко, але ні в якому разі не треба додавати води!

Коли тісто перестане прилипати до стінок миски, викладіть його на стіл і продовжте вимішувати. Вимішувати потрібно не менше 20 хвилин, періодично відбиваючи тісто по поверхні стола. Готове вимішане тісто покладіть назад у миску, накрийте рушником та поставте в тепле місце підходити. За цей час воно повинно збільшитись в об’ємі в півтори рази. Коли тісто підійшло, форму для випічки (дуже добре підійде чавунна пательня) присипте борошном та помістіть туди його, попередньо відбивши ще раз. Зволожте поверхню тіста водою для запобігання утворенню тріщин, накрийте форму рушником та залиште на годину.

Випікати житній хліб необхідно при температурі 200 0С, попередньо зволоживши поверхню водою. Після 30 хвилин випікання необхідно повторно зволожити та випікати ще 15-20 хвилин. Перед закінченням випічки на Вашій кухні розповсюдиться п’янкий аромат свіжоспеченого хліба. Готовність житнього хліба можна визначити за звуком – при постукуванні готова хлібина видасть лунке, порожнисте відлуння. Спечений хліб необхідно вийняти з печі, накрити рушником та залишити вичахати до кімнатної температури у формі, даючи йому можливість дозріти.

СКЛАДОВІ

  • Борошно житнє сіяне або обдирне – 600г;
  • Борошно пшеничне – 200г;
  • Дріжджі хлібопекарські – 40г;
  • Солод житній сухий – 2 столові ложки;
  • Цукор – 1 чайна ложка;
  • Сіль –1,5 чайні ложки;
  • Олія рослинна – 1 столова ложка;
  • Вода питна – 500мл.