Виробництво спецій в Україні


Виробництво спецій в Україні

Розвиток сучасних технологій, обладнання для виробництва агропромислової продукції та зростання конкуренції у виробництві валових культур призводить до того, що сільгоспвиробники все частіше намагаються зайняти власну нішу. Адже виробництво нішевих культур не потребує особливого обладнання, проте дозволяє отримати максимальний прибуток. Такою нішею стало вирощування приправ та спецій, яке вдало адаптувалося до ринкових змін останніх років та задовольнило внутрішню потребу у цьому сегменті продуктів харчування.

Тенденції світового ринку спецій

Світовий попит на спеції, трави та прянощі складає в середньому 6,5 млн. тон на рік. 90% цього обсягу споживання забезпечують країни Азії. Серед них Індія – світовий лідер виробництва, що щорічно постачає понад 3 млн. тон спецій. Також значні долі на ринку займають Китай, Індонезія, В’єтнам, Таїланд, Бангладеш, Туреччина, Пакистан та Непал. В країнах Європейського Союзу виробляється лише 1,7% від світового обсягу спецій. Це обумовлено кулінарним попитом регіону, особливостями клімату та умовами вирощування. Проте, останні десять років показали зростання обсягу виробництва прянощів на 4,3%. Це зростання пов’язане, першочергово, з розвитком культури харчування та потребою у якісній їжі.

Український ринок спецій

На відміну від світової динаміки, український ринок спецій показав незначне скорочення обсягів споживання прянощів. Це зумовлено внутрішньо економічними процесами – в умовах політичної нестабільності та воєнних дій на сході купівельна спроможність населення знизилась. Окрім того анексія Криму забрала з внутрішнього ринку значну частину споживачів. Крім того, велика частка прянощів, що вироблялись в межах України, вирощувалась саме в Криму, що має сприятливі кліматичні умови. Тим не менш, данні державної статистики свідчать, що в 2018 році ринок спецій та прянощів в Україні досягнув обсягу $130 млн. Експорт українських спецій складає $10 млн. Основними споживачами українських прянощів стали Індія, Шрі-Ланка, Грузія та Німеччина. Найбільш експортними культурами були аніс, коріандр, фенхель, бадьян та ялівець. Надалі, експерти галузі харчових продуктів, прогнозують стабільне збільшення обсягу ринку на рівні 2-3%. Основна частка ринку так і залишаться за сухими універсальними приправами – найдешевшим і найспоживанішим продуктом, а також приправами на основі томатів та гірчиці.